japonia-romania
Bine ati venit!!

testul TOEIC

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

testul TOEIC

Mesaj Scris de karina la data de Joi Iul 31, 2008 8:21 pm

Aici puteti intreba orice problema sau nelamurire in legatura cu testul toeic.am sa va raspund cu cea mai mare placere si in cel mai scurt timp posibil :smart
karina
Moderator
Moderator

feminin
Gemeni Numarul mesajelor : 2213
Varsta : 34
Localizare : toyama,japonia
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Office Lady
Data de inscriere : 15/07/2008
Puncte : 5099

Sus In jos

Re: testul TOEIC

Mesaj Scris de Jullia la data de Dum Oct 05, 2008 10:02 pm

buna Karina,stii cumva vreun site cu teste online pentru TOEIC.sau TOEFL?Eu as intentionez sa dau toefl.Totusi e bine ca il poti da des,nu ca cel pentru japoneza doar o data pe an...
rusinos Multam fain,Julia
Jullia
Incepator
Incepator

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 59
Varsta : 35
Data de inscriere : 12/09/2008
Puncte : 3724

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Vin Oct 10, 2008 2:34 pm

miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 966
Varsta : 37
Premii :
Babele 2010 : Bogatasa
Data de inscriere : 27/07/2008
Puncte : 4400

http://miha-loves-zaf.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Vin Oct 10, 2008 3:01 pm

mersi pt ajutor miha,chiar nu stiam nici un site ca sa o ajut,doar cel toeic.multi pupici si mii de scuze Jullia ca nu am raspuns mai devreme jgcfj

Moderator
Moderator

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Vin Oct 10, 2008 9:23 pm

Va multumesc mult!Poimaine am testul... de fapt maine...Ma uit putin pe siteuri si apoi il dau iar daca nu iau punctaj bun.
rusinos
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Vin Oct 10, 2008 10:08 pm

uf,acum m-am uitat pe cateva saituri si sunt super!Chiar ma ajuta pentru ca nu aveam nici o idee despre acest examen.Inca o data multumesc!
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Sam Oct 11, 2008 12:51 am

Cu placere! Ma bucur ca te ajuta!!! Deci tu dai pentru Toefl? Acum cateva luni si eu intentionam sa-l dau, dar am zis ca mai bine astept sa ajung in Japonia si voi da pentru Toeic ca pare un pic mai simplu...Chiar am si cartea oficiala cu exemple de subiecte si explicatiile aferente pentru fiecare categorie de la Toefl, insa m-a intimidat un pic timpul foarte scurt de gandire de 15 sec si timpul de raspuns de 45-60 de sec. la intrebarile orale...
Multa bafta si sa ne spui si noua cum a decurs examenul. Presupun ca dai Toefl ibt, nu? Iti tinem pumnii!!!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Sam Oct 11, 2008 9:56 am

Jullia multa bafta la examen, iti tinem pumnii si sa ne povestesti si noua cum a fost.
Multa bafta din nou! noroc

Admin

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 2969
Premii :
Data de inscriere : 12/07/2008
Puncte : 6632

http://nippon.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Sam Oct 11, 2008 6:49 pm

Buna fetele,multumesc pentru incurajari.Nu stiam ca Toefl e mai greu.Eu m-am hotarat sa-l dau cu aproximativ o luna in urma.Nu stiu nimic despre testul asta...:(Prima oara cand am azut ceva a fost ieri...Oricum o sa vad cum e in primul rand, si apoi il pot da iar dupa ce mai invat o leaca. Suparat

Oricum,va fi o experienta. rusinos
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Lun Oct 13, 2008 7:46 pm

Buna, Jullia!!! Hai ca te asteptam sa ne spui cum a decurs examenul si ce sfaturi ai avea ptr. cei ce intentioneaza sa-l sustina in viitor!!! Pupicei si numai bine!!!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Lun Oct 13, 2008 8:18 pm

bafta jullia,succes la invatat yes

Moderator
Moderator

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Lun Oct 13, 2008 9:02 pm

buna!Scuze pentru intarziere.
Am fost duminica la test.Trebuia sa inceapa la 10,dar ora de incepere nu a fost asa de batuta in cuie.Am ajuns la 10 fara 5 minute,unii deja incepusera.Pana am completat pe acolo un formular etc. am intrat in sala pe la si 10,15.Testul este sustinut pe calculator si nu e nevoie sa incepi cu toti o data.
Am prezentat pasaportul,mi-a facut o poza pe calculator ,mi-a bagat id-ul acolo si am inceput.Timpul (cu numaratoare inversa)este afisat in coltul ecranului.Cu totul,examenul a durat 4 ore.Am avut dupa 3 ore parca,10 minute pauza.(si alea sunt numarate de calc.).
Au fost mai multe reprize cu cate 20,27,30 de intrebari.Nu imi aduc exact numarul de intrebari dar au fost destule.Intr-adevar trebuie sa te grabesti ,ceea ce te face sa-ti pierzi din concentrare.
Au fost teste grila,test de conversatie si compunere.
La testele grila se dadea un text dupa care erau puse intrebari din el.(aici eu am crezut ca intai citesc foarte bine textul il retin si apoi raspund intrebarilor)Dar din fericire textul ramane acolo cat raspunzi intrebarilor,deci nu e indicat sa stai prea mult sa-l citesti la inceput.Ai de ex.20 de intrebari in 20 de minute,timp in care trebuie sa citesti si textul.Apoi a fost si cateva conversatii pe care le ascultai si apoi trebuia sa raspunzi tot asa la intrebari.(aici era recomandat sa folosesti ciorna pusa la dispozitie de ei)
Testul de conversatiemi-a dat cea mai mare bataie de cap.Este dat tot cu calculatorul.Adica vorbesti cu castile pe cap.E amuzant si totodata incomod.

Ti se dau doua probleme .Ai timp de gandire 15 sau 20 de secunde(nu mai retin exact) la raspuns si apoi intr-un minut trebuie sa raspunzi.Cel mai naspa mi-a fost cand nenea de langa mine a inceput inaintea mea testul de conversatie si urla cat putea el de tare.(aici exagerez putin ca sa scot in evidenta nervii pe care mi-i provoca) smecher Atunci sa vezi putere de concentrare!
Prima intrebare era cu cine iti place cel mai mult sa vorbesti si de ce?
La urmatoarea am ascultat o conversatie intre 2 studenti si apoi trebuia sa iti dai cu parerea despre ce au vb.(In cazul meu spuneau ca la petrecerea de sambata invitasera o formatie o platisera dar aia nu mai vin.Si aveau 2 solutii.Una sa cheme alta formatie iar alta sa amane cu o saptamana bla bla bla...)in fine, era mai lunga conversatia si trebuia sa-ti spui parerea si sa argumentezi intr-un minut...
la sfarsit am avut de scris o compunere si in eseu.Compunerea peste 150 de cuvinte, iar eseul cel putin 300.
La compunere trebuia sa analizezi un text dat,sa-i scrii rezumatul.La eseu se afirma faptul ca "Pentru a cunoaste o tara cel mai bine este sa vizitezi muzeele" sau ceva in genul asta.Spune daca esti de acord sau nu cu afirmatia data si dezvolta raspunsul.Spune motivele...
Cam atat...Daca mai aveti intrebari si pot raspunde la ele,o voi face cu placere.
Julia. rusinos
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Lun Oct 13, 2008 9:04 pm

Multam fain Karina.
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Lun Oct 13, 2008 10:11 pm

Multumim tare mult pentru explicatiile detaliate...Eu personal stiam care sunt probele pentru ca fiecare proba e descrisa pe larg in cartea oficiala si are si cd..Dar sigur le vor fi de folos celorlalte fete, care inca nu sunt familiarizate cu formatul testului...Ce aiurea tre` sa fi fost cu acel domn in preajma la proba de vorbire ca si asa te panichezi datorita timpului de gandire prea scurt..
Eu as avea curiozitati legate de inscriere propriu-zis si formele de plata ale testului...Cat a durat de la inscriere pana la sustinerea testului..Locatia testului in Japonia..Aaa si cat au spus ca dureaza pana la primirea raspunsului..Succes la un rezultat cat mai bun!! Pupiceiii!!!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Oct 14, 2008 6:34 am

Jullia multumim...eu chiar nu aveam habar in ce consta testul.....pare destul de dificil, si ciudat ca sa zic asa sa vb cu calculatorul si partea cu eseul si rezumatul.....numai din graba si tot ai sanse mari sa faci multe greseli de ortografie. Tu ce ai dat pana la urma toefl sau toeic? Si daca stie sa ma lamureasca si pe mine cineva care e diferenta intre ele, va rog? Nu la test in sine ma refer ci la diploma care o primesti in urma testului.

Admin

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Mar Oct 14, 2008 4:04 pm

eu sincer iti spun ca nu te ajuta nici un toeic,pe mine nu m-a ajutat,doar in cazul in care lucrezi undeva unde faci traduceri sau la o firma care se ocupa cu engleza,doar pt faptul ca ai o hartie in plus,in rest nu stiu ce sa mai zic.dar pe mine nu m-a ajutat cu nimik.

Moderator
Moderator

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Mar Oct 14, 2008 6:58 pm

Aici gasiti informatiile despre Toefl.Locatii,pret,inregistrare online.Eu aici m-am inregistrat.
http://www.ets.org/portal/site/ets/menuitem.1488512ecfd5b8849a77b13bc3921509/?vgnextoid=f968af5e44df4010VgnVCM10000022f95190RCRD&vgnextchannel=6cd6197a484f4010VgnVCM10000022f95190RCRD

Nici eu nu stiu diferenta dintre Toefl si Toeic.Doar ca in anumite locuri iti cer Toefl iar in altele Toeic.
Rezultatele cica dupa 15 zile.Oricum de data asta nu cred ca am cu ce ma mandri.:D
75mk Sanatate si bafta!
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de juliatokyo la data de Mar Oct 14, 2008 7:10 pm

fetelor...testul TOEIC este mai usor ,mai ieftin si este gen BUSSINESS
testul TOEFL....este un test de cultura generala,nu numai bussinesss.pentru cele care vor sa studieze la o facultate in limba engleza au neaparata nevoie de TOEFL.eu am dat Toeic-ul si....chiar ca nu mi-a ajutat la nimic...i-am dat peste nas sotului ca stiu mai multa engleza decat el...atata tot

juliatokyo
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Pesti Numarul mesajelor : 305
Varsta : 41
Localizare : Tokyo
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Plimbareata
Data de inscriere : 09/10/2008
Puncte : 3919

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Mar Oct 14, 2008 7:29 pm

Multumesc, Jullia! Adevarul e ca la timpul respec., cand eram hotarata sa-l dau, pe acelasi site am intrat si eu. Ma voi mai gandi pe care dintre cele 2 teste sa-l dau ca ambele sunt la fel de cerute in Japonia. Personal, am auzit de cateva cazuri, in care fetele s-au putut angaja ca profesoare de lb. engleza, neavand la mana alte studii sau diplome, decat Toeic sau Toefl...Pentru asta si intentionez sa-l dau...Acum mai conteaza si scorul probabil si la ce gradinita, scoala aspiri sa lucrezi, dar nu vad de ce nu ne-ar folosi la un moment dat...
Bafta in continuare si numai bine!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de Jullia la data de Mar Oct 14, 2008 7:57 pm

Da,asa e.Foloseste zic eu.E bine sa-l ai.As da si Toeic dar acum cam am multe pe cap si nu sunt foarte pregatita,dar in viitor cred ca o sa-l dau.
Multumesc la fel! rusinos
Da Karina,e vorba si de noroc...Dar poate sa-ti foloseasca la ceva...cine stie?
Jullia
Incepator
Incepator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de juliatokyo la data de Mar Oct 14, 2008 8:15 pm

miha...aceste teste au un fel de valabilitate...sper sa nu intelegeti gresit...
in cazul in care vrei sa dai la facultate testul TORFL trebuie sa fie dat cu cel mult 6 luni in urma.iar testul TOEIC cu cel mult 1 sau 2 ani....nu mai stiu sigur

juliatokyo
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Mar Oct 14, 2008 10:21 pm

Da, Juliatokyo, valabilitatea acestor teste este relativ scurta...Eu stiu ca ambele ar avea valabilitate de 2 ani, insa am gasit si site-uri care incearca sa ne induca in eroare, mentionand ceva de valab. pe viata...
Eu de fel sunt mai optimista si ma autosugestionez ca imi va folosi.. Pentru inceput, obtinerea unui scor bun este un scop care te poate duce la atingerea celui legat de locul de munca visat..Am auzit si de fete care au inceput sa dea meditatii copiilor si datorita propriului copil si a relatiilor facute la gradinita unde merge acesta, au ajuns sa fie sensei acolo...Sunt destule oportunitati, noroc si rabdare sa avem..Bafta multa tuturor!!!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de juliatokyo la data de Mier Oct 15, 2008 4:36 am

fetelor....vedeti voi daca va foloseste la ceva sau nu...luati un scor bun la teste si cine stie ce porti se mai deschid...daca nu se deschid....macar va verificati cunostintele yes .mult success

juliatokyo
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Mier Oct 15, 2008 5:02 am

deci eu am fost aici sa imi caut de lucru si binenteles ca in cv-ul meu am scris si depre toeic si punctajul.si am avut surpriza sa ma intrebe ce este ala ,ca nu stie.credeti-ma ca in mom acela mi-am dat seama ca nu ma ajuta cu nimik,doar ca mi-am vazut nivelul de engleza.atata.pana si la aeon,am fost acolo,se cerea toeic-ul si pt ca e nu eram americanca,nici macar nu m-au mau intrebat de el,dar bineneteles ca m-au pus la un nou test de engleza si sa vb cu un profesor in engleza.deci de aceea va spun ca nu ii inteleg sensul deodata ce m-au tetstat din nou Suparat .poate ca asa este dupa norocul fiecariua,nu am cuvinte,dar am mai incercat si in alta parte cu engleza si am ajuns la concluzia ca daca nu sti canji nu reusesti sa lucrezi in domeniu,daca nu ai cunostiinte nu ai sanse sa te bage sa lucrezi in domeniu si daca locuiesti la tara cum lucrez eu ,nu ai sanse.deci cam la asta se rezuma serviciul in japonia

Moderator
Moderator

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Oct 15, 2008 6:38 am

Eu una cred ca conteaza mult si de norocul fiecaruia si de zona unde locuieste si asa mai departe. Eu cand m-am angajat, pe mine m-au angajat pt. ca aveau nevoie de cineva care stie engleza, pt. ca se ocupau de exporturi si nu m-a intrebat nimeni de toeic, bine norocul meu cel mare a fost ca tipul e prieten cu sotul meu de multi ani, dar zicea ca de foarte mult timp cauta pe cineva care sa vb engleza dar si japoneza pt. ca expoturile sunt putine si rare.......si din motivul asta nu s-a gandit niciodata sa angajeze "gaijini" pt. ca nu s-ar descurca cu japoneza..........parerea mea e urmatoarea din moment ce traim si vrem sa muncim aici avem nevoie de si de japoneza si, bineinteles, si de engleza....avand marele avantaj ca ei nu prea pot vorbi engleza, chiar daca stiu sa o scrie, iar testele asta, atat toeic, toefil dar si jlpt pt. mine sunt o motivatie in plus de a invata si de ce nu de a verifica nivelul........acum sa fim seriosi oricat de multa engleza am invatat canva......cu timpul.....daca nu o folosesti se uita......iar cu un test dinasta ne mai reinprospatam memoria................si nu se stie niciodata cand poti avea o mare sansa, dar nu ai hartiuta aia blestemata sa-i demonstrezi omului ca tu sti. Poate sansa cea mare e valabila cateva zile, dar sa te inscri si dai testul poate dura si cateva luni, din nou depinde mult si de noroc. Eu zic sa le invatam pe amndoua si canva e inposibil sa nu ne foloseasca. Si eu am zis ca nu dau toeic-ul ca nu-mi trebuie ca m-am angajat si fara.......dar am stat mai bine si m-am gandit si .....daca m-am angajat nu e batut in cuie sa si ies la pensie de aici. Repet...nu se stie niciodata si am degand sa ma apuc si eu de repetat engleza si sa ma prezint la test cat de curand...vad eu care din ele.

Admin

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat